Haku Kultaisen Nuijan 2018 palkitsemisesta käynnistynyt

22.1.2018 klo 21:00

Hyvästä hallitustyöstä tänä keväänä myönnettävän Kultaisen Nuijan saajaksi haetaan esimerkillisiä ehdokkaita

Kultainen Nuija -huomionosoitus jaetaan pk-yritykselle, joka on menestynyt toteuttamalla hyvää ja ammattimaista hallitustyötä.

Palkinto voidaan antaa myös henkilölle erityisen ansiokkaasta työstä hallitustyön kehittämisessä tai ansiokkaasta tutkimustyöstä hallitustyön piirissä.

Kultainen Nuija myönnetään hakemuksesta, myös yhteistyökumppaneiden kuten Kauppakamareiden ja Perheyritysten Liiton esityksestä. Hallituspartneriyhdistykset valitsevat paikalliset ehdokkaat.

Palkintolautakunnalle esitykset kolmesta ehdokkaasta valmistelee Hallituspartnereiden sihteeristö.

Huomionosoituksen saajan valitsee palkintoraati, johon Hallituspartnerit kutsuvat yrityselämän ja pk-yritysten hallitustyön ansioituneita tuntijoita.

Palkinto jaetaan vuosittain järjestettävässä tilaisuudessa.

Palkitsemisprosessissa Hallituspartnereiden kumppanina toimii Kauppalehti, joka antaa samalla palkinnolle tarvittavan julkisuuden.
 

Kultainen Nuija on jaettu tähän mennessä seitsemän kertaa:

  •       2011: SE Mäkinen Logistics Oy (Vantaa)
    •      Autokaupan jakelulogistiikka, kuljetusjärjestelmien kehittäminen ja maahantuontipalvelu.
  •       2012: Lappset Group Oy (Rovaniemi)
    •      Vapaa-ajan puistojen ja välineiden valmistus.
  •       2013: Robit Rocktools Oy (Lempäälä)
    •      Kallio- ja maaporaustuotteet.
  •       2014: Serres Oy (Kauhajoki)
    •      Sairaalaimupussien valmistaja.
  •       2015: Pohjola Rakennus Oy (Tampere)
    •      Toimitila- ja asuntorakentaminen.
  •       2016: Gofore Oy (Tampere)
    •      Tietojärjestelmien kehittäminen ja konsultointi.
  •       2017 HappyOrNot Oy (Tampere)
    •      Asiakkaiden ja työntekijöiden tyytyväisyyden raportointi.
       

Kultaisen Nuijan organisaatio 2018

Sihteeristö                                                                                

  •       Marjut Ontronen, pj.
  •       Pasi Lehmus, sihteeri
  •       Leena Honkasalo-Lehtinen
  •       Minna Metsälä
  •       Antti Rauhala
  •       Terhi Vapola
  •       Eija Vartila

Palkintoraati 2018

  •       Matti Alahuhta,pj
  •       Arno Ahosniemi            
  •       Sari Baldauf                  
  •       Anne Berner                  
  •       Miika Mäkitalo               

 

Palkittavan yrityksen valintaan liittyviä kriteereitä

•      Menestyvä yritys: liikevaihdon kehitys, liiketaloudellinen tulos

•      Yrityksellä on selkeä visio tulevaisuudesta ja panostaa kehitykseen

•      Hallitus, jossa on esim. riippumattomia hallitustyön ammattilaisia jäseninä ja heillä aito mahdollisuus vaikuttaa yhtiön kehitykseen

•      Kohderyhmänä ovat pk-yritykset

•      Myös hallitustyön historia arviointiin riittävä

•      Yrityksen maineen tulee olla hyvä


Kultainen Nuija 2018 valintaprosessin aikataulu

•      Alueet valitsevat alueen ehdokkaan maaliskuun 2018 alussa; alueet voivat julkistaa alueellaan valitun ehdokkaan

•      Sihteeristö valitsee alueiden ehdokkaista kolme jatkoon

•      Palkintoraati valitsee palkittavan 26.4.2018

•      Palkinnonsaaja julkistetaan ja palkinto luovutetaan toukokuun lopulla järjestettävän Kauppalehden Kasvajat-kiertueen tilaisuuden yhteydessä Helsingissä
 

Huomionosoitusta symboloi taiteilija Vesa Varrelan suunnittelema taideteos, jossa kultainen nuija nousee yrityksen arjesta kuvaten yrityksen päätöksentekoa yrityksen tulevaisuuden hyväksi. Diplomi ja pienempi nuija jäävät yritykselle menestyksen symboleina.

 

Sihteeristön yhteystiedot

Marjut Ontronen                          marjut.ontronen@gmail.com   

Pasi Lehmus                                pasi.lehmus@valtori.fi

 

Alueellisten yhteyshenkilöiden yhteystiedot

Etelä-Karjala, Mari Kurkan            mari.kurkan@otsakorpi.fi

Future Board, Mari Mäki               mari.maki@bm.com

Helsinki, Terhi Vapola                   terhi@vvholding.fi

Häme, Jukka Anttonen                  jkanttonen@gmail.com

Itä-Suomi, Antti Haapakorva         antti.haapakorva@talentree.fi

Keski-Suomi, Seppo Sneck           seppo.sneck@largocapital.fi

Kymenlaakso, Matti Kulla              matti.kulla@propart.fi

Pohjanmaa, Mika Hagberg            mika.hagberg@serresgroup.fi

                      Pohjois-Suomi, Jorma Hanhimäki  jorma.hanhimaki@gmail.com

                      Tampere, Marjut Ontronen            marjut.ontronen@gmail.com

Turku, Timo Makkonen                  timo.makkonen@outlook.com